01 Eylül 2011

CEMİLE


Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un tamda ağustos ayında geçen bir aşk hikayesi Cemile. Cemile bir aşk hikayesi olmasının yanında yazıldığı dönemin kısa bir özeti şeklinde. Savaşın kopardığı aileler , okula gitmeyip ailesine direk olmaya çalışan erkek çocuklar, erkek gibi çalışan kadınlar. Kırgızistanın o muhteşem  doğası, yiğitlik destanları ile bir çocuğun gözünden yengesi Cemile ve Danyar'ın aşk hikayesi.

Cemileyi Fransızcaya çeviren Fransız yazar Louis Aragon  Cemile'yi ''dünya nın en güzel aşk hikayesi'' olarak tamınlamış.

Ekleme : Cengiz Aytmatov'un tarzını betimlemeler ve yaşadığı coğrafyayı anlatışı ile usta yazar Yaşar Kemal'e çok benzettim.

6 yorum:

Nefertiti dedi ki...

Aytmatov'u hiç okumadım çok şey kaçırıyorum biliyorum ama ah bir okuyabilsem :(

esra dedi ki...

Aslında Aytmatovun kitapları kısa öykülerden oluşuyor genelde, hani şöle bir oturup 1-2 saate bitecek sıcacık öyküler :)

E. Deniz dedi ki...

Cengiz Aytmatov'un eserleri bana hep karışıklık içinde sadeliği anlatıyor. Bir insan karmaşık betimlemelerle ancak bu kadar sade bir dil kullanabilir.

esra dedi ki...

büyük yazarlığından olsa gerek :)

Kitap Kurduyum Ben dedi ki...

Aytmatov'u bir türlü okumak gelmiyor içimden.Üniversite 1'deyken zorla bir kitabını okumak zorunda kalmıştım,hatırlamıyorum hangisi,çok da sıkılmıştım,o nedenle bir daha okumak istemiyorum Aytmatov.

esra dedi ki...

Keşke bi şans daha verseniz :)