13 Ocak 2012

FELİCİANIN YOLCULUĞU

,Tesadüfen elime geçen bir kitap Felicia'nın Yolculuğu Ankaraya ailemin yanına gelirken hiç kitap getirmedim yanımda  bu yüzden kuzenlerimden topladığım ödünç kitaplar arasındaydı Felicia'nın Yolculuğu.

Okuma sırası bu kitaba gelince biraz tereddüt ettim beni sıkmasından çekindim açıkcası zaten ilk başlardada öle olucağını sandım fakat konu ilerledikçe merakım arttı ve yavaş yavaşda yazarın tarzına alıştım evet yazar ayrıntıya fazla girsede ustaca bu ayrıntılara bizi alıştırıyor.

Konu ilk başlarda İrlandada küçük bir kasabada geçiyor Felicia'nın hayatı çocukluk arkadaşı Johnny'nın İngiltereden kasabaya iki günlüğine gelmesi ile değişir . Johnny den hamile kalan Felicia'nın hayatı  Johnny'nin hiç bir telefon numarası ve adres vermeyerek kasabadan ayrılmasıyla birlikte altüst olur. Johnnyi bulmak için İngiltereye giden Felicia'nın bildiği tek şey  onun  çim biçme makinesi üreten bir fabrikada çalıştığıdır. Bu arama süresinde Felicia'nın karşısına çok ilginç biri çıkar işte yazarın ustalığını gösterdiği yerde bence bu karakteri anlattığı  kısımlardır ve yazar bu karakteri çok ustaca anlatır . Değişik bir psikolojiiye sahip bu karakter aslında Feliciaya yardım etmek ister gibi görünsede gerçek öle değildir ve olaylar çok farklı gelişir Felicia içinden son hiç bekllediğimiz gibi gelişmez.

İlk başlarda kitabı biraz basite aldım fakat git gide ilgim ve beğenim arttı yazar için İrlandanın yetiştirdiği en önemli yazarlardan biri olarak bahsediliyor . Kitap yönetmen Atom Egoyan tarafından filme çekilmiş ve 19. Uluslararası Film Festivali sırasında Nisan 2000 de sinemalarda gösterilmiş.

BİN MUHTEŞEM GÜNEŞ

Yazarı okumaya ilk kitabı Uçurtma Avcısı ile başladım fakat kitap beni bi türlü sarmadı sonra şansımı bu kez Bin Muhteşem Güneşte denedim ve hayran kaldım kitaba.

Kitap su gibi aktı gitti bir çırpıda okudum ve çok beğendim gereksiz hiçbir ayrıntı, gereksiz bir cümle hatta bir kelime bile bulamadım kitapta.

Kitap Afganistan portresi içinde yaşamları özelliklede kadınları anlatıyor iki kadının kesişen yolları , birinin erken yaşta evlendirilmesi diğerininde savaşta kaybettiği ailesi ve sevdiği ile ayrılan yolları iki kadını hayatın bir yerinde buluşturur.

Kaybettikleri çocukları - aileleri bu iki kadın birbirinde bulurlar. Kitapta güçlü iki kadın vardır karşımızda yaşadığı zorluklara ve savaşa rağmen hayattan vazgeçmeyen iki kadın ayrıca kitap Afganistan tarihini ve yaşadığı iç savaşları çok güzel gözler önüne sergiliyor benim Afganistana ve oranın halkına bakış açım çok farklı bir boyuta ulaştı.

Bestseller kitapları ve yazarları okumayı pek sevmesemde bu kitap onlardan çok farklı birebir yaşanmış olaylar, güçlü ülkelerin diğerleri üzerindeki çıkar kavgaları , iç savaşlar, terör örgütleri , kadın hakları daha doğrusu kadına yapılan haksızlıklar ve gerçekleri barındırdığı için ben bu kitabı gönlümde farklı bir yere koydum . Uzun lafın kısası bence mutlaka okunması gereken bir kitap.