04 Nisan 2013

İSTANBUL HATIRASI - AHMET ÜMİT

560 sayfalık bir kitap İstanbul Hatırası . Bu kadar kalın bir polisiye kitapta nasıl katili ele vermeden anlatmış yazar diye merak ettim başlarda sonradan kitabın kalınlığının nedenini anladım :  İstanbul'un tarihi.

Yazar İstanbul'da işlenen 7 cinayeti anlatır, fakat bu cinayetler sıradan değildir. Öldürülen her maktulün geçmişi ,cesetlerin bırakıldıkları yerler hepsi İstanbul'un tarihi ile alakalıdır aslında. Peki bu cinayetleri kim işliyor ? Kitabın sonuna kadar bunu anlamak mümkün değil ben genelde polisiye sevmem çünkü olayları önceden tahmin ederim buda kitabın heyecanını kaçırır bende ama İstanbul Hatırasında katili tahmin etmek imkansız gibi bir şey çok farklı bir son var.

Ahmet Ümit İstanbul ve İstanbul'un tarihini çok seviyor ve güzel anlatıyor kendisi ekranda dinlemeyi ve izlemeyi sevdiğim bir yazardı şimdi okumayı da sevdiğim bir yazar oldu. Uzun uzun yıllar önce Bir Ses Böler Geceyi kitabını okumuştum kısmet ikinci kitabını okumak bugünlereymiş. Tarihi özellikle de İstanbul tarihini seviyorsanız ayrıca polisiyesiz yapamam diyorsanız bu kitabı okuyunuz efendim.

İyi Okumalar.. 9 yorum:

Ilhan Ucer dedi ki...

Tarihe hiç ilgim yokken ve polisiye kitapları sevmezken Ahmet Ümit sayesinde değişim yaşadım ve artık devamlı polisiye okuyorum. Bütün Ahmet Ümit'ler bitti. Şimdi Tess Gerrıtsen okuyorum o da müthiş bir yazar ama kıyaslayınca açık ara Ahmet Ümit. İyi okumalar diliyorum.

esra ertugrul dedi ki...

Henuz kitaplarini okumadim ama polisiye deyinceaklima Agatha Kristien gelir.Ahmet Umitten Beyoglu Rapsodisini okumak istiyorum.

Hayat İzlerim, Kitap Sesleri dedi ki...

Güzel kitaptı, yalnız ben sonunu beğenmemiştim, sanki aceleye gelmiş gibi. Beyoğlu rapsodisi de güzeldir bu arada.
Sevgiler :)

esra ertugrul dedi ki...

Katılıyorum olayların ortaya çıkışı daha erken olabilirdi aslında ama yinede katilin tahmin edilememesi benim hoşuma gitti :) Beyoğlu Rapsodisini gerçekten mera ediyorum :) Teşekkürler.

Adsız dedi ki...

Ahmet ümitte harikadır ben bir iki kitabından sonra agatha ya sarmış durumundayım ama daha sonra yine ahmet devam yani polisiyeye doymak istiyorum bu yaz.....istanbul hatırası bana istanbulu gezme isteği uyandıran en güzel romanlardan biridir

Adsız dedi ki...

Aynen sonu aceleye gelmiş gibiydi ama o biraz sonlara doğru kişiler sıktığı için yazarımız fazlaca uzatmak istememiş olabilir

Adsız dedi ki...

Aynen katılıyorum...yorumunuza sağlık

esra ertugrul dedi ki...

Okumasi zor bi kiapti verdigi tarihi bilgiler ve ayrintili anlatis beni yormustu sonunun hizli olmasi beni hic uzmedi acikcasi.

esra ertugrul dedi ki...

Agathaya bir turlu sira gelmiyor :(