13 Ocak 2012

FELİCİANIN YOLCULUĞU

,Tesadüfen elime geçen bir kitap Felicia'nın Yolculuğu Ankaraya ailemin yanına gelirken hiç kitap getirmedim yanımda  bu yüzden kuzenlerimden topladığım ödünç kitaplar arasındaydı Felicia'nın Yolculuğu.

Okuma sırası bu kitaba gelince biraz tereddüt ettim beni sıkmasından çekindim açıkcası zaten ilk başlardada öle olucağını sandım fakat konu ilerledikçe merakım arttı ve yavaş yavaşda yazarın tarzına alıştım evet yazar ayrıntıya fazla girsede ustaca bu ayrıntılara bizi alıştırıyor.

Konu ilk başlarda İrlandada küçük bir kasabada geçiyor Felicia'nın hayatı çocukluk arkadaşı Johnny'nın İngiltereden kasabaya iki günlüğine gelmesi ile değişir . Johnny den hamile kalan Felicia'nın hayatı  Johnny'nin hiç bir telefon numarası ve adres vermeyerek kasabadan ayrılmasıyla birlikte altüst olur. Johnnyi bulmak için İngiltereye giden Felicia'nın bildiği tek şey  onun  çim biçme makinesi üreten bir fabrikada çalıştığıdır. Bu arama süresinde Felicia'nın karşısına çok ilginç biri çıkar işte yazarın ustalığını gösterdiği yerde bence bu karakteri anlattığı  kısımlardır ve yazar bu karakteri çok ustaca anlatır . Değişik bir psikolojiiye sahip bu karakter aslında Feliciaya yardım etmek ister gibi görünsede gerçek öle değildir ve olaylar çok farklı gelişir Felicia içinden son hiç bekllediğimiz gibi gelişmez.

İlk başlarda kitabı biraz basite aldım fakat git gide ilgim ve beğenim arttı yazar için İrlandanın yetiştirdiği en önemli yazarlardan biri olarak bahsediliyor . Kitap yönetmen Atom Egoyan tarafından filme çekilmiş ve 19. Uluslararası Film Festivali sırasında Nisan 2000 de sinemalarda gösterilmiş.

Hiç yorum yok: