06 Haziran 2013

AMİN MAALOUF - SEMERKANT ***********DİRENİŞ GÜNLERİ

Öncelikle kitabı okuyalı baya oldu yazamadım yazmak gelmiyor içimden ülkemde öyle güzel olaylar yaşanıyor ki her şey anlamını yitirdi biranda.

Evde sürekli Halktv açık izlemediğim anlardada açık bu eylem herkesin bireysel eylemi oldu kime neye isyanın varsa tam zamanı tabiki ortak noktamız bireysel özgürlüklerimize karışan geri kafalı hükümete.

Bugünleri görebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum oğluma sen daha 13 aylıkken bir gün halk kötü giden düzene isyan etti birlik oldu öle güzel insanlar toplandıki meydanlara insanın içi umut doldu Türk halkı uyumuyor dedirtti.


Kitaba gelirsek bu yazıyı 10 gün önce yazsaydım daha ılımlı şeyler yazardım ama şimdi içimdeki isyankar diyorki ne hissediyorsan onu yaz . Ben beğenmedim açıkcası Ömer Hayyam ,Hasan Sabah ,Nizamülmülk üçlemesinin hikayesi gerçekten güzel akıcı cezbedici bir hikaye sürekli duyduğum Alamut Kalesi hikayesinide öğrendim ayrıca onunla ilgili bir kitap okumaya gerek yok. Kitabın ana konusu aslında  Benjamin adındaki bir gencin Ömer Hayyam Yazması peşindeki hikayesi ,kitabı okumadan önce hiç aklıma böle bişey gelmemişti o yüzden kurguyu beğenmedim . Benjaminin yazmanın peşine düşmesi ve İran tarihi 1900 lü yılların başı o dönem İran tarihi ile ilgili geniş yer var kitapta işte o aşamalarda sıkıldım ben ama İran tarihini merak edenlerin beğeneceğini düşünüyorum. Çoğu insan için başucu kitabı olmuş bir eser ama yok ben ısınamadım kitaba zaten  bir kez okuyup son 50 sayfada bırakmıştım tekrar baştan başlayıp yine son 50 sayfada çok zorlandım.
Çeviriyle mi alakalı yoksa yazarın tarzımı bilmiyorum biz kitapla uyuşmadık 2 farklı zamanda geçen hikayeleri sevmiyorum zaten  eğer yazarın tarzı buysa herhalde tekrar başka kitabını okumam.

İyi Direnişler :)
4 yorum:

Hayat İzlerim, Kitap Sesleri dedi ki...

Semerkant çok güzeldir, bir de Doğunun Limanları. Şimdi de Doğudan Uzakta'yı okuyorum; çok beğendim, onu da tavsiye ederim :)

esra ertugrul dedi ki...

Teşekkür ederim ileride tekrar bir şans vericeğim yazara :)

Murat Gil dedi ki...

Semerkant sanrım 5 kere okuduğum bir kitap :) İlginçtir etrafımda kitabı sevmeyen insanlar daha fazla. Sanırım tarihi bir roman olduğundan kaynaklanıyor bu durum. Gerçi romanda anlatılanları tarihi gerçeklikle alakası yok, tamamen kurmacaymış. Ben gerçek olmasını isterdim :) Bence tarihi romanlardan hoşlanmıyorsanız Semerkant'la fazla zaman kaybetmeyin bence.

esra ertugrul dedi ki...

Merhaba Murat aslinda tarihi romanlari severim Semerkantta sevmedigim iki farkli zamanda gecmesi kitap butunlugunu kaybediyor bole olunca tabi bana gore ayrica son sayfalardaki İran tarihi beni biraz sıktı cok ayrintiya girilmis ayrica bunlar kurmacaysa niye gercek gibi ayrinti olmasida enteresan.