27 Haziran 2015

PİNHAN - ELİF ŞAFAK

Yine bir Elif Şafak okuması bu yazardan bir türlü vazgeçemiyorum amacım bu ara yeni yazarlar tanımak ama bazı yazarların çekim gücünden bir türlü kendimi kurtaramıyorum .

Pinhan yazarın ilk kitabı 24 yaşında yazarak Mevlana Büyük Ödülü'nü almış. Kitaba gelirsek  Aşk  ve  Ustam ve Ben den daha çok sevdiğimi söyleyebilirim ve nihayet Elif Şafak'ta neden inat ettiğimi anladım bu serüven Pinhanı bulana kadarmış şimdilik Elif Şafak okumalarına ara verebilirim zira Pinhanın tadı uzun süre damağımda kalacak.

Pinhan mistik ,doğaüstü cinli perili ve farklı bir hikaye anlattığı karakterler ve hikayenin geçtiği dönem merak uyandırıcı. Pinhanın hikayesi Dürri Baba tekkesine girmesiyle başlasada benim için hikaye Pinhanın Dürri Baba tekkesinden ayrılmasıyla başlıyor.


Elif Şafak 1998 yılında yazmış ve bence o dönem için çok cesur bir kitap .Tasavvuf öğeleri içersede ki bence Tasavvufu eniyi  romanlaştıran yazarlardan kendisi yinede cesur konulara da değinmiş aynı cesurluğu ben Orhan Pamuk'un Benim Adım Kırmızı kitabındada görmüştüm.

5 yorum:

Hayat İzlerim, Kitap Sesleri dedi ki...

Pinhan benim de en sevdiğim Elif Şafak romanlarındandır ...

edebiyat fatihi dedi ki...

Esra Hanım merhaba size bir mail attık, edebiyatfatihi.net olarak bir istekte bulunduk... Buradan da sizi haberdar edelim dedik , saygılarımızla...

ELİF sarı dedi ki...

Esra, merhaba. Ne güzel bir blog; ben kitaptan alıntılar yapan yazıları çok seviyorum. Bit Palas ve Mahrem en sevdiğim E.Ş. kitapları. Pinhan'a nedense ısınamadım.

İyi okumalar.

ELİF sarı dedi ki...

Mahrem benim için Elif Şafak külliyatının incisi, iki numarada da Bit Palas var.
İyi okumalar, bloga bayıldım.

esra ertugrul dedi ki...

Sevgili Elif güzel sözlerin için çok teşekkürler keşke blogumla daha fazla ilgilenebilsem ama fırsat bulamıyorum yoksa okuduğum ama yorumlayamadığım bir sürü kitap var..